Ana Sayfa Sağlık 23 Kasım 2021 1 Görüntüleme

Tavuk etinin 10 faydası

Halihazırda tavuk eti fiyatı, tadı ve yararlı özellikleri nedeniyle tüketici sepetinde yaygın olarak bulunmaktadır. Tavuk eti sağlıklı beslenmenin en değerli bileşenlerinden biridir. Yüksek kaliteli, kolay kolay sindirilebilir proteinler, vitaminler, amino asitler ve minerallerle dolu olan tavuk eti, bedende bilhassa protein istikrarı için çok kıymetlidir.

Tavuk eti B vitaminleri açısından zengindir.Soğuk algınlığı durumunda bağışıklık sistemini destekleyen B6 vitaminidir ve B5 vitamini metabolizmada misyon alır. Tavuk suyu bedeni ısıtarak, vitaminlerle doyurarak ve bağışıklık sistemini harekete geçirerek soğuk algınlığının giderilmesine yardımcı olur. Ve düşük erime noktalı yağ, zayıflamış bir beden tarafından kolay kolay emilir.

100 gram haşlanmış tavuk etinin besin bedeli şu haldedir:

Kalori: 170 kcal

Karbonhidrat: 0 gr

Protein: 25 gr

Yağ 7.4 gr

TAVUK ETİNİN YARARLARI

Tavuk eti dünyada en çok tüketilen et cinsidir. Ve bu yalnızca düşük fiyatı nedeniyle değildir. Tavuk, hem kendi kendine yeten bir besin eseri hem de birçok yemeğin bir modülüdür. tavuk eti A, C, E, B1, B2, B3, B5, B6 ve B9 vitaminlerini içerir.

Tavuk eti hafiftir, protein oranı yüksektir ve yağ oranı düşüktür. Ayrıyeten birçok vitamin ve mineral sağlar. Bir tıp yağsız et olarak sınıflandırılır, fakat bunun için derisinin çıkarılması temeldir ve tavsiye edilir.

Besin İçeriği Çok Pahalıdır

Proteinleri yüksek biyolojik pahaya sahiptir. Bu, bedenin üretemediği tüm temel amino asitleri ülkü ölçülerde sağladıkları manasına gelir. Kırmızı et ve öbür işlenmiş etlerden daha az doymuş yağ içerir. Ayrıyeten tavukta omega 6 ve omega 3 üzere yerleşik yağlar da öne çıkmaktadır. Lakin, bu tip bedeller sırf ağılda yetiştirilen yahut zerzevat yemi ile beslenen örneklerde bulunur.

B kümesi vitaminlerin kaynağıdır. Demir, çinko yahut selenyum üzere kimi mineralleri içerir. Tıpkı vakitte kıymetli bir fosfor kaynağıdır ve içerdiği sodyum neredeyse yok denecek kadar azdır.

Kolay Sindirilebilir Protein Kaynağıdır

Tavuk eti herkese tavsiye edilir. Bununla birlikte, esansiyel amino asitlerin katkısı ve büyük sindirilebilirliği göz önüne alındığında, bilhassa sportmenler ve büyük fizikî aktiviteye sahip şahıslar, yaşlılar, çocuklar ve ergenler için bilhassa değerlidir.

Protein, doku oluşturmak ve onarmak ve kas kütlesini korumak için gereklidir. Protein eksikliği büyüme geriliğine, kansızlığa, fizikî zayıflığa yahut bağışıklığın bozulmasına neden olabilir.

Kilo İdaresini Sağlar

Tavuk eti üzere yüksek protein sağlayan besinler, beden yükünün yönetilmesinde olumlu bir tesir yaratır ve kilo verme diyetlerine yardımcı olabilir.

Bugüne kadarki mevcut araştırmalar, daha yüksek protein alımının, tokluğu desteklediğini göstermektedir. Emsal formda ispatlar, öğünlerde protein varlığının sonraki öğünlerde bir azalmaya yol açtığını vurgulamaktadır.

Kalp Sıhhati İçin Uygundur

American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan bir makaleye nazaran, diyette tavuk, balık yahut kuru yemiş üzere öbür protein kaynakları, kırmızı etin yerine tüketildiğinde kalp hastalıkları riski azalmaktadır. Bu nedenle bu iki et çeşidini birbirinden ayırmak değerlidir.

Ayrıyeten tavuk, düşük yağ içeriği ile kırmızı et üzere kolesterolü berbat istikamette etkilemez. Kolesterol ve doymuş yağlar (kırmızı ve işlenmiş ette bulunur) tansiyonda, arteriyel disfonksiyonda yahut insülin direncinde rol oynar, kardiyovasküler hastalık için risk faktörleridir.

Hamilelikte İyi Bir Besin Kaynağıdır

Tavuk eti, birtakım özel şartlarda diyetin kalitesinin güzelleştirilmesine katkıda bulunur. Bunlardan biri hamilelik ve emzirme devridir ve bu hem annenin hem de bebeğin sıhhatini etkileyebilir.

Kümes hayvanları, hamilelik ve emzirme periyodunda gerekli olan kimi temel besinler için iyi bir kaynaktır. Bunlar örneğin B vitaminleri, çoklu doymamış yağ asitleri ve birtakım minerallerdir (demir ve fosfor).

Bağışıklık Sistemi ve Cilt Sıhhati

Çinko, bedenin düzgün çalışması ve sıhhat için gerekli bir eser elementtir. Bağışıklık sisteminin bakteri ve virüslerle savaşmasına yardımcı olur, protein ve DNA üretimi için gereklidir ve daha iyi yara güzelleşmesine katkıda bulunur.

Doğurganlık İçin Yeterlidir

100 gram tavuk eti sperm ve yumurta kalitesini artırmaya yardımcı olan günlük B5 vitamini kıymetinin yaklaşık üçte birini içerir. Ayrıyeten tavuk etinde bulunan folik asit, hamilelik sırasında fetal gelişim üzerinde olumlu tesire sahiptir.

Ruh Halini Güzelleştirebilir

Tavuk, beynimizdeki serotonin (mutluluk hormonu) düzeylerinin artmasıyla ilişkili amino asit triptofanı içerir. Tavuktaki triptofanın anında memnunluk hissine neden olacak kadar yüksek olmadığı bilinmektedir, fakat araştırmalar, öteki diyet ve hayat biçimi faktörleri ile birleştirildiğinde serotonin düzeylerini ve sıhhati artırabileceğini göstermektedir.

Kas-İskelet Sistemi

Tavuk, kemik ve kas inşa etmek için gerekli olan fosfor, kalsiyum ve protein açısından zengindir.

Tiroid İşlevini Güzelleştirebilir

Tavuk ayrıyeten bakır, krom, fosfor ve selenyum içerir. Uzmanlar selenyumun tiroid hormonlarının sentezi için gerekli olduğuna inanmaktadır. Ayrıyeten selenyum tiroid kanseri riskini azaltabilir.

SPOR DİYETİNDE TAVUK ETİ

Atletler ekseriyetle göğüs eti tercih ederler. Tavuk göğsü, bir tavuğun göğüs kasından alınan yağsız bir et kesimidir. Tavuk proteini de dahil olmak üzere proteinler, bedenin kas kütlesini müdafaasına yardımcı olur ve ayrıyeten bir kuvvet idmanı ile birleştirildiğinde kas oluşumunu takviyeler.

Tavuk proteini kusursuz bir amino asit kaynağıdır. Beden, onları bilhassa atletler ve yaşlılar için kıymetli olan kas dokusu oluşturmak için kullanır. Araştırmalar ayrıyeten yüksek tavuk proteini alımının ve başkalarının kemik mineral yoğunluğunun korunmasına yardımcı olduğunu gösteriyor.

Bir yetişkinin protein alımı için yaklaşık 200 gram tavuk filetosu yemesi tavsiye edilir. Lakin bir kişi faal olarak spor yapıyorsa oran artırılabilir. Aksi takdirde, beden protein açısından yetersiz kalacaktır. Neredeyse her vakit tavuk yiyebilirsiniz. Tipik olarak, atletler kasların büyümesi için idmandan çabucak sonra tavuk tüketir. Tavuk, neredeyse hiç karbonhidrat içermeyen düşük kalorili bir eser olduğundan, akşam yemeğinde bilhassa uygundur.

TAVUK ETİNİN ZİYANLARI

Fakat her çeşit pişmiş tavuk eti eşit değildir. Örneğin, kızarmış et yahut fast food tavuklar sıhhatsiz yağlar, karbonhidratlar ve kalori açısından yüksektir ve uzmanlar bu besinlerin alımını azaltmayı önerir.

Günlük diyetinizde bol ölçüde et proteini bulunması, kalsiyum kaybına ve üriner sistem üzerinde yüke yol açar ve ayrıyeten kardiyovasküler hastalık ve kanser riskini artırabilir. Uzmanlar haftada 2-3 kere et yemeyi ve yenen toplam kırmızı et ölçüsünü azaltmayı tavsiye ediyor. Daha yüksek protein alımı lakin ağır fizikî aktivite ile olabilir.

Ayrıyeten nugget üzere muhakkak tavuk tipleri ağır biçimde işlenmiştir. Araştırmalar bu işlenmiş tavuk tiplerinin tüketiminin tip 2 diyabete, kardiyovasküler hastalık riskinin daha yüksek olmasına neden olabileceğini gösteriyor. İşlenmiş etler çok ölçüde sodyum ve başka gözetici unsurlar içerebilir.

Bilimsel deliller, sodyum alımını azaltmanın, bilhassa hipertansiyonu olan bireylerde kan basıncını düşürebileceğini gösteriyor. Birebir vakitte, işlenmiş etlerdeki nitriller üzere birtakım hami hususların insan sıhhati üzerinde negatif tesirler bırakabileceği biliniyor.

Elbette pek çok kişi, soğuk algınlığı için tavuk suyunun iyi olduğunu çocukluktan hatırlıyor, lakin çağdaş beslenme uzmanları bu devanın hastalıklarla gayrette tesirli olduğunu düşünmüyorlar. Tavuk suyu L-karnitin üzere yağ asitlerinin bedenimizdeki organlara taşınmasını sağlayan unsurlar içerir ve tesirli bir halde çalışmaya başlarlar. Lakin çağdaş dünyada, kümes hayvanlarını beslemek için elverişsiz şartlar nedeniyle, bu, eserin kalitesini ve yararlı özelliklerini etkileyebilir.

Kanatlı alerjileri azdır. Uzmanlar, kümes hayvanı alerjilerinin kırmızı et alerjileri kadar yaygın olduğunu düşünüyorlar (her ne kadar bir et tipine alerjiniz varsa, başkasına alerjiniz olacağı manasına gelmez). Bazen yumurta alerjisi olan şahıslarda kümes hayvanlarına karşı ikincil bir alerji gelişir. Bu durumlarda, semptomlar çoklukla pişmiş et yemekten fazla çiğ etle temastan kaynaklanır.

Böbrek hastalığı olan bireyler bilhassa büyük modüller halinde, çok fazla protein yeme konusunda dikkatli olmalıdır.

Tavuğun ziyanlı kısmından bahsedecek olursak o da derisidir. Kanatlı yemlerinde sıklıkla kullanılan (ve insan sıhhatine ziyanlı tesiri olan) antibiyotikleri biriktirir. Ayrıyeten yüksek sıcaklıklarda yağda kızartma sırasında oluşan çok ölçüde kanserojen kanser gelişimine neden olabilir. Bu nedenle kızarmış yahut ızgara tavuk derisi katiyen bir diyet yemeği değildir.

TAVUK ETİNİ BESLENMENİZE DAHİL EDİN

Tavuk eti besleyici ve çok taraflı bir besindir. Bu nedenle hayvansal kaynaklı protein kaynaklarından biri olarak (balık ve yumurta ile birlikte) kullanılması tavsiye edilir.

Güçlü istikametlerinden tam olarak yararlanmak için ağır olarak yetiştirilmeyen ve tahılla beslenen tavukları (mümkün olduğunda) satın almak gerekir. Bunların daha yüksek kalitesi yalnızca beslenme profiline değil, birebir vakitte tat ve dokuya da yansır.

Satın alma sırasında soğuk zincirin kırılmaması, en kısa müddette buzdolabına konulması ve 1 yahut 2 gün içinde tüketilmeyecekse derin dondurucuda koruma edilmesi gerekir. Bu sıcaklıkta yaklaşık 9 ay saklanabilir.

Son olarak, tek bir yiyeceğin bir diyeti sağlıklı bir beslenme sistemine dönüştürmediğini hatırlamak gerekir. Bu nedenle, tavuk eti alımının hem bitkisel hem de hayvansal başka protein kaynaklarıyla birleştirilmesi tavsiye edilir. Ayrıyeten önerilen günlük ölçülere uyun ve sebzelere, meyvelere, tam tahıllara ve sağlıklı yağlara diyetinizde yer verin.

Ensonhaber

hacker sitesi Shell download cami halısı cami halısı cami halısı cep bahis betexper yeni giriş betexper giriş betexper
hack forum forum bahis onwin fethiye escort gaziantep escort gaziantep escort hack forum hacker sitesi bursa escort meritking meritking meritking meritking giriş izmit escort adana escort slot siteleri casibomcu.bet deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler Tarafbet izmir escort istanbul escort marmaris escort