Ana Sayfa Sağlık 8 Mart 2022 161 Görüntüleme

Boğazda yumru hissinin nedenleri ve tehlikeleri

Boğazda bir yumru, yutak ve etrafındaki alana bir yumru yahut şişlik baskı yapıyormuş üzere gırtlakta fazladan bir şey hissidir. Lakin boğazınıza dokunduğunuzda, orada fazladan bir oluşum bulamazsınız.

Bu hislere ağız kuruluğu, boğaz ağrısı, nefes darlığı hissi ve öksürme isteği eşlik edebilir. Boğazdaki yumrunun kendisinin tehlikeli olmadığına inanılmaktadır. Lakin, birkaç hastalığın belirtisi olabilir.

Boğazda bir yumru hissini gidermek çoklukla zordur. Uzun bir müddet, birkaç saat yahut gün sürebilir. Bir şeyler içmek ve yemek yemek bir ölçü rahatlama sağlayabilir.

Boğazda yumru hissi epey yaygındır. Muhtemelen çabucak hemen herkes hayatında en az bir kere hissetmiştir. Amerikan tıbbi istatistiklerine nazaran, KBB hekimlerine yapılan tüm sevklerin yaklaşık yüzde 4’ü boğazda yumru hissi ile alakalıdır.

BOĞAZDA YUMRU HİSSİNİN NEDENLERİ

Boğazda bir yumru hissinin nedenlerini anlamak için öncelikle bedenin bu bölgesinde hangi organların bulunduğunu ve fonksiyonlarını bilmemiz gerekir. Bunlar lisanın kökü, farenks, yemek borusu, bademcikler, gırtlak, soluk borusu, lenf düğümleri, servikal omurlar, kaslar, hudut lifleri, tiroid ve paratiroid bezleridir. Teorik olarak, bu organlardan rastgele biriyle ilgili bir sorun bu duyguya neden olabilir.

Gastroözofageal Reflü Hastalığı

Gastroözofageal Reflü Hastalığı (GÖRH), kas ve sfinkter işlev bozukluğu nedeniyle mide asidinin yemek borusuna salındığı kronik bir durumdur. Kimi araştırmalar, hadiselerin yüzde 33-83’ünde boğazda bir yumruya neden olanın bu olduğunu göstermektedir.

GÖRH, çok yaygın bir hastalıktır. Tedavisi çoklukla muvaffakiyet ile sonuçlanır. Birçok durumda reflüyü önlemek için diyetinizi ve hayat biçiminizi ayarlamanız kafidir. Lakin tedavi edilmeyen GÖRH, ülser, yemek borusunun daralması ve çeşitli kanserler üzere daha önemli sıhhat problemlerine yol açabilir:

Reflünün ana nedeni, alt özofagus sfinkterinin fonksiyonunun bozulmasıdır. Sağlıklı bir beşerde alt yemek borusu sfinkterinin basıncının 5 mm Hg’nin üzerinde olması mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasını maniler. GÖRH’de ise basınç düzeyi 2 mm Hg’den azdır.

Bu bozulmanın birçok nedeni olabilir. Örneğin sigara içmeye bağlı hipoksi, çeşitli ilaçlar, gebelik, midede Helicobacter Pylori varlığı ve cerrahi operasyonlar bu bozulmayı tetikleyebilir.

Boğazda bir yumruya ek olarak reflünün tipik belirtileri ortasında göğüste ağrılı yanma hissi, geğirme, çok tükürük, hıçkırık, göğüs ağrısı ve karın ağrısı bulunur. Lakin bazen reflü, spesifik olmayan belirtilerle kendini gösterir. Kulağa yayılan boğaz ve alt çene ağrısı, kronik öksürük ve ses kısıklığı, sinüzit (burun akıntısı) ve kalpte üzere göğüs ağrısı görülebilir.

Yemek Borusu Bozuklukları

Boğazda bir yumru oluşmasının diğer bir nedeni örneğin kas uyumu kaybı, kas çok eforu yahut aksine ton eksikliği üzere çeşitli gırtlak ve özofagus sfinkter bozuklukları olabilir.

Anksiyete yahut Gerilim

Araştırmalar, bazen boğazda bir yumru hissinin nedeninin ruhsal durumlar olabileceğini gösteriyor. Gerilim, anksiyete ve depresyon üzere durumlar da boğazda yumru hissine neden olabiliyor. Rastgele bir ruhsal belirti gigib bu ilgi de şimdiye kadar çok az araştırılmış ve neredeyse açıklanamamıştır.

Bu tıp durumlar psikosomatik olarak isimlendirilir. Ruhsal şartlar somatik (yani gerçek, bedensel) hastalıklara yol açabilir. Lakin kimi durumlarda zıt bir münasebetin tetiklenmesi de epey mümkündür. Artan tasa, bir kişiyi sıhhatine daha fazla dikkat etmeye ve hekimleri daha sık ziyaret etmeye iter. Yapılan bir araştırmaya nazaran, boğazında yumru şikayeti ile yardım arayan hastaların yarısından fazlasında anksiyete-depresif bozukluklar vardı ve birebir vakitte her birinde boğazda bulunan organların işleyişinde bozukluklar olduğu tespit edildi.

Endokrin Bozuklukları

Endokrin sistem hastalıkları boğazda yumru hissinin en yaygın nedenlerinden bir başkasıdır. Boğazda yumru hissi yaşayan neredeyse her 10 şahıstan 1’inde endokrin sistem hastalığı olduğu iddia ediliyor.

Bu endokrin sistem hastalıkları boğazda bir yumru hissine neden olabilir:

– En yaygın olarak iyot eksikliği ile alakalı bir tiroid bozukluğu olan multinodüler guatr,

– Hipotiroidizm, hormonlarının üretimini azaltan tiroid bezinin bozukluğu,

– Otoimmün tiroidit, bağışıklık sisteminin kazara tiroid bezine saldırarak iltihaplanmasına neden olduğu bir hastalık,

– Paratiroid bezinin adenomu, bu organın iyi huylu bir tümörüdür ve bu da çok hormonlara yol açar.

Bu tıp hastalıklar çoğunlukla tiroid bezinin ödemi, daima yorgunluk, açıklanamayan kilo alımı yahut kaybı, kas ağrısı ve şişme ile kendini gösterir.

İltihaplı Hastalıklar

Teneffüs problemleri bazen boğazda bir yumru üzere hissedilebilen yemek borusunu ve gırtlağı tahriş eder. Bademcik iltihabı, farenjit, anjina, göğüs ağrısı ve kronik sinüzit boğazda yumru hissine neden olabilir.

Bu cins hastalıklara ateş, burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, ses kısıklığı ve balgam üretimi eşlik eder. Bu hastalıkların belirtileri boğazda ekseriyetle açıkça görülebilir.

Ayrıyeten, boğazda bir yumru, burundan çok mukus birikimi ile ilişkilendirilebilir. Bu, uzun bir burun spreyi alımından sonra olur. Sıvı art duvardan aşağı akar ve topaklanma hissine neden olabilir.

Osteokondroz ve Öteki Omurga Hastalıkları

Servikal omurga hastalıkları bazen boyun organlarıyla bağlı hudutların sıkışmasına neden olabilir. Bu, boğazda bir yumru hissi ile kendini gösterebilir. Bu durumda, bu duyuya omurgada ağrı, kas gerginliği ve yanlış duruş eşlik edecektir.

Gırtlak Kanseri

Boğazınızda bir yumru hissi kanser belirtisi olabilir. Kanser en sık burundan boynun alt kısmına kadar uzanan gırtlaktaki kasları kaplayan düz hücreleri tesirler. Kanser boğazda bir yumru ile de ortaya çıkabilir, lakin belirtiler çoklukla daha şiddetli ve ağrılıdır. Yutma zorluğu, ağrı, kanama, ağız ve lisanın uyuşması ve burun ve kulaklarda kalıcı tıkanıklık görülebilir.

Gırtlak kanseri çok yaygın bir hastalık değildir, çok sık görülmez. Ana risk kümesi ileri yaştaki erkeklerdir, en yüksek görülme oranı 65 yaştır. Gelişimi için risk faktörleri ortasında sigara, alkol kullanımı ve asbest ve nikel üzere toksik kimyasallarla daima temas yer alır. Öteki kanserlere nazaran gırtlak kanseri tedaviye iyi cevap verir.

BOĞAZINIZDAKİ YUMRUDAN NASIL KURTULURSUNUZ?

Boğazdaki yumrunun bir hastalık değil, büsbütün farklı nedenlerin yol açabileceği bir belirtiler kompleksi olduğunu anlamak kıymetlidir.

Her şeyden evvel bu duyguya tam olarak neyin neden olduğunu kendi başınıza anlamaya çalışın. Kendinizi izleyin ve ne kadar vakit evvel ortaya çıktığını, daima hissedilip hissedilmediğini, orada olmadığı anlar olup olmadığını ve yutmayı yahut nefes almayı engelleyip engellemediği düşünün. Daha sonra boyun biçiminde gözle görülür değişiklikler olup olmadığını ineleyin, lenf düğümlerinin büyümüş olup olmadığı, uzunluğunda şişlik olup olmadığı, kaslarda ağrı ve sağ ve sol boynun yanlarında asimetri olup olmadığını gözlemleyin.

Uzmanlara nazaran çoklukla gerilim, olumsuz hisler yahut kızgınlık hislerinden sonra boğazda bir yumru ortaya çıkar. Bu nedenle, bu türlü bir hissin geçmesi için sakinleşmek ve dinlenmek kafidir. Bu üzere durumlarda, hudut sistemimiz farinksin işleyişini etkileyen düzenekleri tetikleyerek, öksürük ve nefes darlığının eşlik ettiği boğazda bozukluk belirtilerinin gelişmesine neden olur. Lakin iyi bir dinlenmeden, olağan uykudan, olumlu hislerden ve bazen sakinleştirici çaylardan (melisa, nane, şerbetçiotu, sarı kantaron yahut kediotu) sonra boğazda bir yumru iz bırakmadan kaybolabilir.

Boğazınızda bir defa bir yumru oluşursa ve öteki belirtiler eşlik etmiyorsa, muhtemelen doktora görünmenize gerek yoktur. Yüksek olasılıkla, kısa bir mühlet içinde iz bırakmadan kaybolacaktır. Fakat yumru geçmezse, kesinlikle doktora gidilmelidir

Yumruyu öksürerek atmaya çalışmayın, bu yalnızca gırtlakta daha fazla tahrişe ve spazmlara yol açacaktır. Bunun yerine ılık su için.

Asit reflü ve onunla birlikte boğazda bir yumru hissi sağlıklı insanlarda da ortaya çıkabilir. Bu durumda, bir mide ekşimesi ilacı yardımcı olacaktır. Sistemli olarak mide ekşimesi yaşıyorsanız, hayat şeklinizi değiştirmelisiniz, kafein, alkol, meyve suları ve baharatlı yiyeceklerin tüketimini azaltın, sigarayı ve gazlı içecekleri bırakın.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Boğazda bir yumru hissi daima ortaya çıkıyorsa yahut öbür belirtiler eşlik ediyorsa, bir uzmana başvurulmalıdır. Ve sık sık mide ekşimesi yahut geğirme varsa, çabucak bir gastroenteroloğa gitmek gerekir. Hekim sizi muayene edecek ve teşhise bağlı olarak uygun tedaviyi reçete edecektir.

GÖRH teşhisi konulursa, diyetinizi ayarlamanız ve muhtemelen reflüyü azaltan ilaçlar olan antasitler almanız gerekecektir. GÖRH, öncelikle ömür üslubu değişiklikleri ve diyet yoluyla tedavi edilir. Alkol, sigara, kahve, çikolata, gazlı içecekler, yağlı ve kızarmış yiyeceklerin ortadan kaldırılması ve pişirme prosedürlerinin değiştirilmesi diyet tedavisinin temelidir. Kilo kaybı, tedavinin tesirli olması için gerekli kabul edilir. Çok yemeyi, geceleri yemek yemeyi ve yemekten sonra uzanma (yatay konum alma) alışkanlığını büsbütün bırakmak gerekir.

Boğazdaki bir yumru ağrı, kızarıklık, bademciklerin büyümesi yahut iltihaplanması ve daima güzel olmayan kokunun salgılanması ile birleşirse muayeneye bir kulak burun boğaz uzmanı ile başlamak daha düzgündür.

Boğaz ağrısı, ses kısıklığı, kuru öksürük, yatay durumda ağırlaşan boğazda bir yumru olması durumunda, muayeneye endokrinolog ziyareti ile başlamak gerekir. Ana muayeneler her vakit bir tam kan sayımı, tiroid hormonlarının düzeyi (T3, T4, TSH), tiroid bezinin ultrasonu ve boyun lenf düğümleri, ağız boşluğu muayenesi, laringoskopi olacaktır.

Aşağıdaki üzere semptomlarla karşı karşıya kalırsanız, bir gastroenterolog, KBB uzmanı, endokrinolog, nörolog yahut psikoterapisti ziyaret etmeye paha:

– Uzun vadeli hudut gerginliği yahut sonrasında boğazda bir yumru hissi,

– Sesin tınısının değişmesi,

– Ses kısıklığı,

– Kulak ve çenede ağrı,

– Yutma zorluğu,

– Göğüste ağrılı yanma hissi,

– Hıçkırık,

– Uzun müddetli öksürük,

– Boyun hacminde bir artış.

Ensonhaber

hack forum warez forum hacker sitesi gaziantep escort gaziantep escort Shell download cami halısı cami halısı cami halısı betexper yeni giriş betexper giriş betexper
izmit escort Ataşehir escort ankara escort bostancı escort kadıköy escort muğla escort hack forum bahis forum forum bahis onwin babilbet fethiye escort slot siteleri deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler en güvenilir casino siteleri hack forum warez forum hack forum warez forum hack forum warez forum deneme bonusu deneme bonusu